Start LISKI

Muzyka jest wśród nas PDF Drukuj Email
123 poniedziałek, 07 lutego 2022 20:01, odsłon: 328

TEMAT TYGODNIA: MUZYKA WOKÓŁ NAS

1.      Słuchanie opowiadania E. Stadtmuller ,, Koncert”. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.

Od samego rana pani Basia robiła tajemnicze miny i mówiła o wspaniałej niespodziance.

– Może to będzie teatrzyk? – próbował się domyślić Oskar.

– A może pan czarodziej z cylindrem i królikiem… – rozmarzyła się Ania. – Ja bym wołał policjanta. Najlepiej z psem – włączył się do rozmowy Olek. Niestety, wkrótce okazało się, że nikt nie zgadł, bowiem przed grupą starszaków stanęło czterech bardzo elegancko ubranych panów… ze skrzypcami. Jedne były małe – takie do wsadzania pod brodę, inne duże

– takie do stawiania na ziemi. Właściciel największych skrzypiec przedstawił wszystkich pozostałych muzyków i ich instrumenty. Okazało się, że te duże skrzypce to wiolonczela, te niewiele większe od skrzypiec – altówka, a cały zespół nazywa się kwartet. – Zagramy wam „Cztery pory roku” – zapowiedział wiolonczelista. – Zobaczymy, czy je rozpoznacie – uśmiechnął się. – Słuchajcie uważnie, bo po każdym fragmencie zapytam was, jaka to była pora roku. Antonio Vivaldi, który ten utwór skomponował, będzie wam podpowiadać. Olek spojrzał pytająco na czwórkę muzyków – zaraz, zaraz, przecież żaden z nich tak się nie nazywał. Wiolonczelista jakby czytał w jego myślach.

– Antonio Vivaldi żył bardzo dawno temu – uśmiechnął się – dlatego nie ma go tu z nami, a podpowiedzi, o których mówiłem, to dźwięki naśladujące śpiew ptaków, świst wiatru czy szum deszczu. Zresztą… posłuchajcie sami. Zaczęli grać. Z początku Olek myślał, że z tymi podpowiedziami to jakaś bujda, ale w pewnej chwili aż podskoczył na dywanie.

– Ptaki! Najprawdziwsze ptaki!!! Właśnie tak śpiewają u dziadka w ogrodzie. Tyle razy słuchali razem ich radosnego świergotu, ćwierkań, treli… Pan od wiolonczeli nawet nie musiał pytać, bo gdy tylko skończyli grać, cała grupa orzekła zgodnie, że to WIOSNA.

Olek słuchał jak zaczarowany. Muzyka prowadziła go po nagrzanych słońcem łąkach lata, po szumiących deszczem ścieżkach jesieni, wprost na polany otulone puszystą pierzynką zimy. Jak cudownie było zamknąć oczy i zagłębić się w mięciutki biały puch. Gdy wybrzmiał ostatni dźwięk i pani podniosła dłonie gotowe do braw, wiolonczelista położył palec na ustach i wzrokiem wskazał na Olka, który – pochrapując cicho – wędrował właśnie przez bajkowy zimowy las. 27 Uśmiechnięty od ucha do ucha kwartet smyczkowy na paluszkach opuścił salę, a Olek wędrował, wędrował, wędrował…

PYTANIA DO TEKSTU OPOWIADANIA:

-  Kto odwiedził dzieci w przedszkolu Olka?

-Na jakich instrumentach grali panowie?

-Jakie dźwięki rozpoznał Olek w czasie koncertu?

-Jak zakończył się koncert?

2.      Zajęcia umuzykalniające: Osłuchanie się z tekstem i melodią piosenki ,,Na bębenku”- omówienie piosenki. Nauka pierwszej zwrotki  piosenki.

Mam bębenek, ram- tam -tam,

Przez dzień cały na nim gram:

i z kolegą na nim gram:

dla mamusi na nim gram:

Omówienie tekstu piosenki:

- Na jakim instrumencie grały dzieci?

- Do czego nas zaprasza ta piosenka?

- Z kim możemy grać na bębenku?

Barbara Koźluk