Start Rok 2014/2015 „Żuberki” w Muzeum Kultury Białoruskiej

„Żuberki” w Muzeum Kultury Białoruskiej PDF Drukuj Email
piątek, 29 maja 2015 21:10, odsłon: 4435

Podróżując przez „Ziarenkowo” dzieci z grupy V wzbogaciły swą wiedzę nie tylko o produktach zbożowych. Preferujemy spożywanie ciemnego pieczywa, wzbogaconego ziarnami, a codzienne posiłki wzbogacamy ryżem, różnymi rodzajami kasz ale i ziarnami roślin strączkowych. Przedszkolaki  degustują te ziarenka  na co dzień przygotowywane, czy też przetworzone specjalnie dla nich przez przedszkolne Panie kucharki i oczywiście Mamusie i Tatusiów w domach. Wiele frajdy sprawiło dzieciom określanie rodzajów ziaren za pomocą zmysłu dotyku i tworzenie ziarnkowych niespodzianek na wyjątkową okazję…

Naszą przygodę zakończyliśmy w Muzeum Kultury Białoruskiej, podziwiając wystawy:
„Zanim chleb położono na stole” – wystawa  pokazująca zagrodę gospodarską na naszym pięknym Podlasiu. Podziwialiśmy stodołę z jej wyposażeniem,  spichlerz, gdzie oprócz drewnianych kadłubów na zboże zgromadzono liczne zasobniki słomiane, czyli korobki. Z ciekawością oglądaliśmy i słuchaliśmy opowieści na temat narzędzi rolniczych używane w wiejskim gospodarstwie na Białostocczyźnie w  XIX / XX wieku.
„Dzień za dniem” – wystawa etnograficzna poświęcona życiu codziennemu i pracy na wsi  np.: młócenie zboża, sianokosy, miodobranie, żniwa, pieczenie chleba, wykopki. Zaprezentowano nam również symboliczne wnętrze izby na wigilię Bożego Narodzenia oraz – Noc Kupały.
„Podlasie w obiektywie” – wystawa fotograficzna oraz czasowe wystawy malarstwa.

Ula Raczkowska – Filinowicz i Bogusia Wołodkiewicz

NASZE GRUPY 2014-2015