Start Rok 2013/2014 „Żywa lekcja przyrody”- wycieczka na wieś dzieci z grupy III i V

„Żywa lekcja przyrody”- wycieczka na wieś dzieci z grupy III i V PDF Drukuj Email
środa, 07 maja 2014 21:01, odsłon: 2468

0290_miniPrzedszkolaki z grupy Sarenek i Żuberków  uczestniczyły w wycieczce regionalno - przyrodniczej do Nowoberezowa, gdzie odwiedziliśmy Zagrodę Pana Stefana. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli strusi. Mogliśmy zaobserwować zachowania tych zwierząt, usłyszeć ciekawostki z ich życia. Strusie chętnie zjadały  koniczynkę jaką dzieci je częstowały. Ciekawe czy ktoś odnalazł tę czterolistną?

Dodatkową atrakcją było zwiedzenie skansenu. Pobyt w XIX-wiecznej chacie, przeniósł nas w czasy naszych pradziadków. Gospodarz bardzo zadbał o to, by zachować jej wystrój z tamtej epoki w najdrobniejszych szczegółach. Czas się tu zatrzymał…  Zabawy na świeżym powietrzu, a po nich  kiełbasa z ogniska, która w wiejskim klimacie smakowała wyjątkowo. Możliwość bezpośredniego spotkania się z tymi majestatycznymi ptakami,  to z  pewnością niezapomniane przeżycie dla wszystkich. Odwiedziliśmy  także zabytkową starą drewnianą Cerkiew pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa. Wewnątrz mogliśmy  podziwiać wspaniałą polichromię, wykonaną na suficie. Ks. Jan Kazimiruk odpowiadał na pytania ciekawskich, dotyczące np. carskich wrót. Wytłumaczył nam, dlaczego Wrota Królewskie ikonostasu pozostają otwarte; co oznaczają zapalone litery XB ( Christos woskriesie). Pokazał chleb artos, który w okresie paschalnym jest rozdawany w cerkwi.

"Edukacja Regionalna jest powrotem do domu,
do źródeł życia każdego człowieka,
do źródeł jego etyki i jego języka,
a więc do źródeł kultury domowej,
lokalnej, regionalnej, narodowej
i ogólnoludzkiej."

K. Kossak-Główczewski

Dzieci umorusane, ale szczęśliwe i pełne nowych wrażeń wróciły do przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy.

Agnieszka Panasiuk- Kaczoch

NASZE GRUPY 2013-2014