Jeżykowe zabawy logopedyczne PDF Drukuj Email
niedziela, 05 listopada 2023 22:15, odsłon: 230

W bieżącym roku szkolnym kontynuowane będą zajęcia dla dzieci z grupy Wiewiórek i Zajączków w ramach innowacji pedagogicznej „Wesoła logopedia”. W październiku podczas pierwszych w tym roku zajęć przedszkolaki spotkały się z jeżykiem. Po uważnym wysłuchaniu wiersza opisywały jego wygląd i zwyczaje. Nauczyły się też zabawy paluszkowej „Jeżuś i Igła” wg metody G. Doyla. Ciekawym wyzwaniem okazało się wyszukiwanie na ilustracji przedmiotów z głoską „j” i poprawne ich nazywanie.

Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się „Bum bum rurki”. Odkrywanie tajemnic ich zastosowania sprawiło dzieciom wiele radości Na zakończenie przedszkolaki wykonały interpretację muzyczną piosenki „Jeżyk” wykorzystując rurki, które okazały się być interesującym instrumentem.

Propozycje dla rodziców „językowych – jeżykowych” zabaw z dziećmi w domu:

1. Zabawa paluszkowa „Jeżuś i Igła” wg metody G. Doyla.

(Jeż w domu – kciuk w pięści; Drzwi – palce jednej ręki; Góry – kciuk wznoszony w górę i

w dół; Rozmowa jeży- zginanie i prostowanie kciuka)

Były sobie dwie norki na dwóch wzgórzach. W jednej mieszkał jeż Igła, a w drugiej Jeżuś.

Pewnego razu Jeżuś postanowił odwiedzić kolegę. Otworzył drzwi, wyjrzał na pole,

zamknął za sobą drzwi i rzekł: Jaki dziś cudowny dzień!

Wybrał się więc przez wzgórza do przyjaciela.

Szedł w dół i w górę, w dół i w górę, w dół i w górę.

Gdy doszedł, zapukał: Puk, puk

Posłuchał, lecz nikt nie odpowiadał,

Zapukał jeszcze raz.

Usłyszał chrapanie, więc wrócił do domu.

Szedł w dół i w górę, w dół i w górę, w dół i w górę.

2. ZAbawa dywanowa Jeże"   https://www.youtube.com/watch?v=4XPgOLV-5ls

Wesołej zabawy z dziećmi w domu.

Elżbieta Wołkowycka

zdjęcia: Monika Olesiuk, Barbara Ciesnowska

Zdjęcia przedstawiają zabwy logopedyczne z wykorzystaniem "bum bum rurek" w grupie Wiewiórek i Zajączków.