Innowacja czytelnicza Zwierzopodróżaki – część druga PDF Drukuj Email
niedziela, 20 listopada 2022 22:14, odsłon: 456

W tym miesiącu odbyła się druga odsłona prowadzonej w naszym przedszkolu innowacji pedagogicznej, propagujące czytelnictwo wśród dzieci: „Zwierzopodróżaki.”. Tym razem to grupa Jeżyków miała okazję udać się razem ze zwierzętami leśnymi – bohaterami naszych oddziałów przedszkolnych, w magiczną podróż dźwięków i muzycznych inspiracji. Po wysłuchaniu opowiadania, Jeżyki mogły poznać instrumenty muzyczne,  takie jak trójkąt, dzwonki, flet, bębenek, kołatka .Fajnie było pobawić się w leśne echo, za pomocą instrumentów odtworzyć dźwięk szelestu liści, szumu wiatru, drzew czy pohukiwań sowy. Jeżyki wysłuchały dwóch utworów muzycznych o różnym tempie i nastroju i same tworzyły do nich opowieść ruchową.

„Zwierzopodróżaki - W krainie dźwięków i muzycznych inspiracji”

„Z drzew opadły już ostatnie liście; był listopad. Jeżyk wędrował leśną dróżką w promykach słonka, a kolorowe listki szurały pod jego małymi nóżkami: szur, szur szur. ..  Hu, huu, hu, huuu – w oddali było słychać pohukiwanie sówki.  Jeżyk przyglądał się suchym, barwnym listkom,  a potem sosnom, które szumiały wraz z ciepłym tego dnia wietrzykiem.  Szuuuuu, szuuuuu, szuuuuuu - nagle gdzieś zza krzaczka coś zaszeleściło. Och, to tylko mała wiewióreczka przemknęła leśną ścieżką. Trzask, trzask, rozległy o się głośniejsze kroki i pomruki. „Ach, to mój przyjaciel żubr” -  pomyślał jeżyk. I rzeczywiście na polanę wszedł jeden z przyjaciół jeżyka – żuberek.

- „Oo, cześć jeżyku” – przywitał się żuberek.

- „Cześć, żuberku” – odpowiedział jeżyk.

- „Wyszedłeś na spacer?” – spytał przyjaciela żubr.

- „Tak, jest taka piękna pogoda, a nasz las tak pięknie pachnie i szumi…i tyle w nim odgłosów…”

Przyjaciele dalej powędrowali wspólnie. Przez leśną gęstwinę, pełną świergotu ptaków, szumu drzew, pohukiwań sówki i innych, czasem nieodgadnionych, pełnych tajemnicy dźwięków.”

Autorzy innowacji: Katarzyna Szerszunowicz,  Anetta Trusiewicz – Kolinko

Zdjęcia przedstawiają dzieci  z gruby Jeżyków w czasie zabaw i aktywności związanych z realizacją Innowacji Pedagogicznej „Zwierzopodrózaki”.