Święto Niepodległości w naszym przedszkolu PDF Drukuj Email
niedziela, 20 listopada 2022 21:53, odsłon: 519

Dnia 10 listopada, w przeddzień obchodów Święta Niepodległości Polski, w naszym przedszkolu odbyła się podniosła uroczystość. Rozpoczęliśmy od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”. Pani Dyrektor naszego przedszkola – Dorota Ewelina Durzyńska wszystkich serdecznie przywitała i przybliżyła dzieciom dzień 11 listopada, który upamiętnia, że w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska znów stała się krajem wolnym i niepodległym.

Mówiła, o tym, czym jest prawdziwy patriotyzm, zwłaszcza ten widziany oczami dziecka. Jest okazywaniem szacunku Ojczyźnie właśnie poprzez uczestniczenie w świętach narodowych, wywieszanie flagi państwowej, śpiewanie patriotycznych piosenek i recytowaniu wierszy. Miłość do kraju to również pilna nauka, znajomość naszej historii oraz pamięć o wielkich Polakach.

Następnie wszystkie dzieci, które tego dnia wyglądały niezwykle odświętnie, mogły zaprezentować swoje umiejętności w trakcie występów artystycznych, przygotowywanych na dzisiejszy dzień. Grupa Sarenek rozpoczęła część artystyczną polonezem. Przedszkolaki recytowały wiersze o Polsce, śpiewały piosenki patriotyczne, ;pojawiły się również wzruszające tańce w biało – czerwonych barwach flag i wstęg. Było naprawdę pięknie, a przypięte kotyliony dodawały podniosłości naszemu świętowaniu. Wszystkie przedszkolne sale były tego dnia ustrojone na biało – czerwono; przedszkolaki wykonały też prace plastyczne symbolizujące i wyrażające nasz szacunek do Ojczyzny. Pani Dyrektor  serdecznie i ze wzruszeniem podziękowała dzieciom za występy, a kadrze pedagogicznej za trud włożony w ich przygotowanie. Wszyscy wspólnie stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia.

Nazajutrz, w dzień 11 listopada, delegacja naszego przedszkola, złożona z pracowników i dzieci, wzięła udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

W ten sposób nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, zachęcającej do upamiętnienia ważnych rocznic, postaci historycznych i wydarzeń. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicą 3 Maja z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Następnie, burmistrz naszego miasta wygłosił przemówienie przy Pomniku Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91” na skwerze imienia dr D. Wasilewskiego. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy pomniku. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję  wziąć udział w tej uroczystości i zobaczyć, jak mieszkańcy miasta obchodzą dzień 11 listopada. Miały również lekcję prawdziwego patriotyzmu. Jesteśmy bowiem dumni, że urodziliśmy się Polakami. Z całego serca dziękujemy bohaterom za wywalczoną Polskę!

Koordynator obchodów Święta Niepodległości w przedszkolu: Halina Pawluczuk

zdjęcia: Bożena Jefimiuk-Szokało i Jolanta Wołkowycka

Zdjęcia przedstawiają uroczystoste obchody 11 listopada w przedszkolu z udziałem Pani Dyrektor oraz wszystkich grup przedszkolnych.