"Magiczny świat lasu" - spotkanie z Panią Marzanną Szkuta w grupie Żuberków PDF Drukuj Email
piątek, 18 listopada 2022 05:39, odsłon: 505

Piątek, 28 październik, na długo zostanie w pamięci dzieci z grupy Żuberków i to nie za sprawą porannej mgły, która tego dnia była gęsta jak mleko, a za sprawą niesamowitego gościa, który ich grupę odwiedził. Marzanna Szkuta, bo o niej tu mowa, przyjechała z serca Puszczy Białowieskiej, aby naszym dzieciom opowiedzieć o mieszkających w niej zwierzętach i o ich zwyczajach. Pani Marzanna przywiozła ze sobą obrazy i zdjęcia, przedstawiające dziko żyjące gatunki zwierząt, ale też drewniane sylwetki różnych gatunków zwierząt do zgadywanek oraz swoje prace artystyczne, na których uwiecznione są ich wizerunki.

Dzieci w ogromnym skupieniu i z dużą uwagą słuchały opowieści „Dziewczyny z lasu”, bo Pani Marzanna obdarzona jest niezwykłą umiejętnością opowiadania w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla małego słuchacza. Nasze dzieci dowiedziały się m.in. jak odróżnić panią od pana dzięcioła czarnego oraz panią od pana gila, jak wygląda taniec żurawi na łące wczesną wiosną, czym żywi się łasiczka, jak wygląda zimorodek, i że zamiast gniazda na drzewie buduje norkę w skarpach nadwodnych podobnie jak żołna w żwirowniach, dlaczego sowa lata bezszelestnie i kiedy poluje.

Małe „Żuberki” miały też jedyną w swoim rodzaju okazję, aby odkryć skarb, który nasz gość przywiózł w iście magicznych skrzyneczkach. Mowa tu o wykonanych przez Panią Marzannę miniaturkach w formie biżuterii artystycznej, która w ten pochmurny dzień zaświeciła dzieciom kolorami tęczy. Kolczyki z parą dzięciołów i gili, bransoletka z jesiennymi liśćmi i wiosennym zawilcem, naszyjnik z sową czy zimorodkiem…to tylko niektóre ze skarbów, które dzieci miały okazję zobaczyć, a nawet dotknąć. I choć to biżuteria dla całkiem dużych dzieci to małe „Żuberki” były nią naprawdę zachwycone, a oglądanie jej sprawiło im ogromną frajdę.

Na pożegnanie przytulaniu i uściskom nie było końca. Dzieci podziękowały naszemu gościowi za złożoną im wizytę i obiecały, że w lesie będą zachowywały się w sposób bezpieczny i nie zakłócający spokoju mieszkających tam zwierząt, nasłuchując z uwagą odgłosy przez nie wydawane.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, która pozwoli Państwu na chwilę przenieść się w magiczny świat lasu i „Dziewczyny z lasu”.

Marzanna Szkuta – „Dziewczyna z lasu”, Teremiszczanka, specjalista ochrony środowiska, projektantka i twórca biżuterii artystycznej, autorka prestiżowych wystaw i nietypowych projektów edukacyjnych oraz poezji i tekstów piosenek. Swoje miniaturowe dzieła sztuki wykorzystuje do edukacji przyrodniczej zarówno dzieci jak i dorosłych.

Małgorzata Lipnicka – Pleskowicz

Zdjęcia: Bożena Szokało - Jefimiuk

Zdjęcia przedstawiają prowadzącą zajęcia z dziećmi na sali w przedszkolu, podczas prezentacji wizerunków zwierząt na fotografiach i drewnianych miniaturkach.