Jak świętowaliśmy Dzień Drzewa w naszym przedszkolu? PDF Drukuj Email
czwartek, 20 października 2022 20:44, odsłon: 570

Tegorocznym wyzwaniem realizowanym przez wszystkie grupy przedszkolne było przygotowanie plakatu wybranego gatunku drzewa występującego w większości w Puszczy Białowieskiej. Dzieci razem ze swoimi paniami wykonały siedem prac przedstawiających następujące drzewa: lipę, jarząb, dąb, klon, kasztanowiec, brzozę i świerk. Dodatkowym zadaniem było wyszukanie i prezentacja ciekawostek związanych z wybranym gatunkiem. W przedszkolnej szatni powstała oryginalna Galeria Drzew, którą od 10 października wszyscy możemy obejrzeć.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy każdego gatunku drzewa, na różnorodność kształtów liści, korę pnia oraz na to, że większość z nich to gatunki liściaste – z wyjątkiem iglastego świerka. „Przysłowiową minutkę” koniecznie trzeba poświęcić na zapoznanie się z przygotowanymi ciekawostkami, które są wyjątkowo interesujące:

Lipa

·       Liście lipy mają kształt serca,

·       Nazwa miesiąca lipiec pochodzi od tego, że lipa kwietnie w tym czasie,

·       Miód z kwiatów lipy uznawany jest za jeden z najpyszniejszych,

·       Z popiołu drewna lipowego wytwarza się węgiel do rysowania.

Jarząb

·       Na świecie występuje blisko 80 gatunków jarząbu,

·       Owoce jarząbu zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchew,

·       Gałązki jarząbu z koralami wplatano niegdyś w wieńce dożynkowe, co miało zapewnić dobry urodzaj.

Dąb

·       Dąb często jest motywem różnych odznaczeń i herbów,

·       Jest okazałym drzewem któremu ludzie pierwotni oddawali cześć,

·       Liście dębu wykorzystuje się do mieszanek ziołowych które mają właściwości lecznicze,

·       Jego owoce, czyli żołędzie są przysmakiem dla świnek i dzików.

·       Jest gatunkiem chronionym, z rodziny bukowatych.

Klon

·       Owoce klonu nazywane są „noskami”, bo często bawią się nimi dzieci rozsuwając końce i przyklejając je na nos,

·       Drzewo klonowe jest cennym surowcem, z którego wykonuje się między innymi meble, podłogi, instrumenty muzyczne czy narzędzia kuchenne,

·       Klon miał opiekować się żywymi i zmarłymi. Wierzono, że niemalowana deska z drewna klonowego ma magiczną moc. To stąd miało się wziąć powiedzenie „odpukać w niemalowane”.

Brzoza

·       Drzewo brzozy pali się nawet wtedy, gdy jest mokre,

·       Sok z brzozy słynie z niesamowitych walorów zdrowotnych,

·       Brzoza emanuję pozytywną energię.

Świerk

·       Drewno świerkowe wykorzystywane jest do wykonywania instrumentów muzycznych (smyczkowych, szarpanych, pudeł rezonansowych fortepianu),

·       Świerk zdobi nasze domy jako choinka na Boże Narodzenie,

Nasiona świerku stanowi źródło pożywienia wielu ptaków i mniejszych zwierząt leśnych, w tym dzięciołów i wiewiórek.

Wszystkie grupy były bardzo zaangażowane w przygotowanie plakatów i dodatkowych działań związanych z uświetnieniem Dnia Drzewa,  dlatego też przekazuję wielkie podziękowania dla wszystkich pań.

Koordynator zespołu ekologicznego: Jolanta Wołkowycka

Zdjęcia przedstawiają plakaty z poszczególnymi gatunkami drzew.