Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

MAGICZNE I TAJEMNICZE MIEJSCE W PRZEDSZKOLU... – WIEWIÓRKI W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA PDF Drukuj Email
wtorek, 11 października 2022 18:08, odsłon: 384

Terapia Snoezelen jest terapią polisensoryczną odbywającą się w Sali Doświadczania Świata. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwójn zmysłów. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnej relaksu i akceptacji. Następuje wszechstronna stymulacja układu nerwowego dziecka.

Pobyt w Sali Doświadczania Świata pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowanie szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu. Zwiększa poczucie zaufania i odprężenia. W trakcie terapii obowiązuje zasada, że „nic nie muszę, wszystko mogę”. To dziecko decyduje o wyborze stymulacji.
Zajęcia są kierowane do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami, m.in. niepełnosprawnością intelektualną, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami ze spectrum autyzmu, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym. Ponadto zajęcia w Sali Doświadczania Świata są doskonałym sposobem relaksacji również dla osób zdrowych.
Systematyczne oddziaływania mają przełożenie na konkretne efekty terapeutyczne. Wpływają na:
1. doskonalenie pracy poszczególnych analizatorów;
wzrok:
- zyskanie poczucia iświadomości światła,
- ćwiczenie koncentracji na bodźcach wzrokowych,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i kierunkowości spostrzegania,
- poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej,
- poszerzanie doświadczeń wzrokowych oraz pamięci wzrokowej,
słuch:
- ćwiczenie umiejętności koncentracji na bodźcach słuchowych,
- poszerzanie zasobu doświadczeń słuchowych,
- zmniejszanie lęku przed nowymi dźwiękami,
- rozwijanie pamięci słuchowej,
- stymulowanie koordynacji słuchowo – ruchowej, słuchowo – wzrokowej,
- ćwiczenie umiejętności różnicowania dźwięków otoczenia i mowy
smak:
- rozwijanie percepcji smakowej,
- nabywanie umiejętnościróżnicowania smaków,
- poszerzanie preferencji smakowych,
dotyk:
- poszerzenie doświadczeń i rozwijanie zdolności postrzegania,
- poprawa orientacji w schemacie własnego ciała,
- ćwiczenia zdolności manipulacyjnych,
- rozwijanie wrażliwości dotykowej,
węch:
- poszerzanie doświadczeń węchowych,
- ćwiczenie zdolności kojarzenia zapachu z sytuacją lokalizacji zapachu,
- budowanie wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata,
- stymulację przedsionkową:
- ćwiczenia odpowiedniego napięcia mięśniowego,
- rozwijanie poczucia i świadomości ciała,
- orientacji w schemacie ciała oraz orientacji w przestrzeni,
- poprawianie koncentracji uwagi,
- rozwijanie aktywności.
2. poprawę komunikacji, zwiększenia chęci do nawiązania kontaktu,
3. zwiększenie aktywności i motywacji do poznawania,
4. obniżenie napięcia nerwowego, poziom zadowolenia i poczucie bezpieczeństwa, ułatwiają pokonywanie lęku, zwiększają wrażliwość.

13 września 2022r. dzieci z grupy Wiewiórek wybrały się w magiczną, pełną tajemnic podróż. Udały się wraz z terapeutą metody Snoezelen – Panią Dyrektor Dorotą Durzyńską do Sali Doświadczania Świata. Dzieci miały możliwość zabawy i nauki w pięknej sali pełnej świateł i delikatnych dźwięków
Biała Sala Doświadczania Świata jest dumą naszego przedszkola. Na suficie zamontowany jest biały materiał imitujący niebo, wokół rozstawione są białe siedziska, na podłodze białe materace i biały dywan. Sala wyposażona jest w łóżko wodne (białe), kurtyny barwnych światłowodów, kolumny wodne, kulę obrotową z rzutnikiem kolorowych świateł. Sprzęt znajdujący się w Sali Doświadczania Świata jest certyfikowany i wysokiej jakości.
Dzieci z grupy Wiewiórek miały możliwość dotykania wibrujących kolumn wodnych, wsłuchiwały się w ich „mruczenie”, obserwowały różnobarwne bąbelki wodne, próbowały je złapać i policzyć... Wiele radości miały nasze najmłodsze przedszkolaki z możliwości zmiany kolorów wody w kolumnach wodnych oraz barw światłowodów. Jak zaczarowane owijały się wzajemnie kolorowymi światłowodami, przykładały ucho do kolumn wodnych. Nie zabrakło też zabawy piłką na białych materacach oraz robienia zabawnych min do luster.
Na zakończenie dzieci kołysały się łagodnie na falującym i wibrującym łóżku wodnym. Wspaniała relaksacja po czasie pełnym wrażeń i aktywności w Sali Doświadczania Świata, sprawiła, że przedszkolaki nie chciały opuszczać białej sali, wciąż miały niedosyt i chciały zostać jeszcze.
Wiewióreczki miały tego dnia niezwykłe zajęcia. Był to przyjemny, ekscytujący czas, w którym dzieci nie tylko doskonale się bawiły, ale także w interesujący sposób utrwaliły znajomość kolorów, ćwiczyły przeliczanie, doskonaliły zręczność i sprawność fizyczną. Po zakończonych, pełnych  magii zajęciach nie chciały upuszczać Sali Doświadczania Świata. Codziennie pytają kiedy będą kolejne zajęcia...
 

We wrześniu 2022r. Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika w Hajnówce otrzymało Certyfikat wzorcowej Sali Doświadczania Świata nadany przez Polskie Towarzystwo Snoezelen. Jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni, że otrzymaliśmy jako placówka kolejny certyfikat. Warto było starać się i go otrzymać.

W terapii Snoezelen należy akceptować człowieka takim, jakim jest i nawet najprostsze możliwości zajmowania się czymś uznać za wartościowe i pozwalające mu inaczej żyć. Dla niego jest to bowiem „gdzie indziej” i „inaczej”, a to też jest rodzaj zaspokajania potrzeb i dawania szczęścia.


 

opracowały: Dorota Durzyńska, Bogusława Wołodkiewicz
zdjęcia: Justyna Moszczyńska

 

 

 

 
Opis galerii zdjęć:

 

Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Wiewiórki wraz z nauczycielem terapeutą metody Snoezelen oraz personelem obsługowym przypisanym do oddziału Wiewiórki. Uczestnicy zajęć uczą się i bawią korzystając ze sprzętu dostępnego w Sali Doświadczania Świata.

 

 


 

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information