Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Hajnówce. PDF Drukuj Email
niedziela, 22 maja 2022 20:26, odsłon: 506

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3-go Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca organizację pracy władz państwowych, a także wyznaczająca prawa i obowiązki obywatelom naszego państwa. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszym mieście obchodzone są uroczystości z tym związane, w których udział wzięli przedstawiciele naszego przedszkola na czele z Panią Dyrektor.

W tym roku uczczenie tego dnia rozpoczęła Święta Liturgia i Molebień w Intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy po niej Uroczysta Msza w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Z tego miejsca reprezentanci różnych instytucji państwowych i samorządowych, placówek oświatowych, duchowni, a także pozostali uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą przemaszerowali ulicami miasta pod Obelisko im. Konstytucji 3 – go Maja w Parku Miejskim.

Wysłuchanie Hymnu Narodowego i pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej oraz wystąpienie Burmistrza Miasta Hajnówka Pana Jerzego Siraka nadało temu wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Przyszły też chwile zadumy i refleksji nad sytuacją w kraju i na świecie. W podniosłym nastroju duchowni wznieśli Modlitwę za Ojczyznę.

Na zakończenie prezesi, dyrektorzy, kierownicy hajnowskich zakładów pracy, związków i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod obeliskiem. Nasze przedszkole reprezentowała delegacja w składzie: Dyrektor Przedszkola Dorota Ewelina Durzyńska wraz z Wicedyrektor Bogusławą Wołodkiewicz, które złożyły wiązankę z biało - czerwonych kwiatów oraz nauczycielki  i dzieci z poszczególnych grup. Były to: Iwona Gierasimiuk z Zosią Golonko i Maciejem Krucień, Justyna Karpiuk z Hanią Wierzbą, Angelika Koszel z Szymonem Masalskim i Zuzanną Zubrycką, Małgorzata Lipnicka – Pleskowicz z Aleksandrą Masalską i Wiktorem Matuszewskim, Monika Szwarc z Karoliną Siemiończyk i Kacprem Smykiem – które to również uhonorowały powyższe wydarzenie naręczem z goździków w barwach narodowych.

Były to chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Cieszymy się, że jako mali patrioci mogliśmy wziąć udział w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Swoją postawą zaprezentowaliśmy przywiązanie do tradycji i miłość do Ojczyzny.

Dziękujemy rodzicom dzieci, za zaangażowanie i udział w uroczystości.

Dyrektor Przedszkola Dorota Ewelina Durzyńska, Wicedyrektor Bogusława Wołodkiewicz,

Justyna Karpiuk, Iwona Gierasimiuk, Angelika Koszel, Małgorzata Lipnicka-Pleskowicz, Monika Szwarc

images/stories/pliki/22.05.22_3_maja.mp4

Zdjęcia przedstawiają Dyrekcję, nauczycielki oraz dzieci podczas uroczystości miejskiej z okazji  obchodów Konstytucji 3 maja: wręczanie wiązanek pod obeliskiem.