Przed Wielkanocą u Sówek. PDF Drukuj Email
sobota, 16 kwietnia 2022 21:46, odsłon: 505

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Dzieci uwielbiają przygotowania do świąt, jednak nie wszystkie tradycje i zwyczaje są im znane, dlatego ostatni tydzień dzieci w grupy Sówek poświęciły na zgłębianie tajników świąt wielkanocnych.

Jedną z tradycji jest przygotowywanie koszyczka wielkanocnego z pokarmami, które po poświęceniu wykładamy na stół w Wielką Niedzielę. Dzieci dowiedziały się nie tylko o tym co należy włożyć do koszyczka, ale także jaka symbolika jest związana z danym pokarmem. Inną tradycją jest malowanie jajek. Sówki poznały różne techniki zdobienia jaj wielkanocnych i wykonały szereg prac plastycznych w których główną role odegrało jajko. Niemałym powodzeniem cieszyły się także warsztaty pt. „Kura czy jajko ?”. Dzieci dowiedziały się jak rozpoznać czy jajko jest świeże czy ma już kilka tygodni. Jak rozpoznać czy jajko jest surowe czy ugotowane. Samodzielnie sprawdziły czy jajko tonie czy pływa i co należy zrobić aby jajka unosiły się na wodzie jak statki. Maluchy zbadały także zawartość jajka surowego i gotowanego. Duże wrażenie na dzieciach zrobił eksperyment zanurzenia jajek w occie i mocnej herbacie. Porównanie skorupki jajka do szkliwa zębów i naoczne ukazanie działania kwasu i herbaty na szkliwo na pewno nie jednemu dziecku uświadomiło jak ważna jest higiena jamy ustnej i codzienne mycie zębów.

Dzieci przygotowały także króciutką część artystyczną, gdzie złożyły świąteczne życzenia wszystkim miłośnikom strony naszego przedszkola.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

Bożena Szokało-Jefimiuk, Monika Szwarc, Katarzyna Culepa

Zdjęcia: Marta Kowalska, Jola Ochryciuk

Początkowe zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Sówek w trakcie zajęć eksperymentalnych z jajkami. Na kolejnych zdjęciach widzimy dzieci w trakcie gier i zabaw. Ostatnie zdjęcia przedstawiają prace dzieci wykonane na zajęciach.