Spotkanie z gośćmi z Nadleśnictwa Hajnówka PDF Drukuj Email
piątek, 15 kwietnia 2022 21:41, odsłon: 528

Dnia ósmego kwietnia, w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z gośćmi z Nadleśnictwa Hajnówka: panią Agnieszką Laskowską - Ginszt oraz panem Wojciechem Furmankiem, zatytułowane: „Nadleśnictwo Hajnówka – przyroda, edukacja i komunikacja społeczna”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Wewnętrznego Doskonalenia Nauczycieli. Uczestniczyła w nim cała kadra pedagogiczna naszej placówki. Gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Dorota Ewelina Durzyńska.

Celem szkolenia było przybliżenie oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Hajnówka. Mieszkając w otoczeniu Puszczy Białowieskiej większość z nas docenia uroki lasu i korzysta z jego dobrodziejstw, czy to poprzez jazdę na rowerze leśnymi dróżkami, czy też przez zwyczajny spacer z rodziną w poszukiwaniu grzybów. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o położeniu obszaru Puszczy Białowieskiej, jej mieszkańcach – zwierzętach i ptakach oraz roślinach występujących na terenie całego kompleksu leśnego. Zapoznaliśmy się również  z bogatą ofertą ścieżek edukacyjnych, na które z pewnością wybierzemy się z dziećmi, a są to między innymi:

Puszczańskie Drzewa"-  ścieżka zlokalizowana wokół śródleśnych stawów na rzece Perebel w osadzie Topiło. Ścieżkę w kształcie pętli wytyczono na odcinku 4 km. Zlokalizowanych na niej jest 14 przystanków, w tym 12 tablic usytuowanych przy głównych gatunkach drzew i krzewów charakterystycznych dla Puszczy Białowieskiej. Jest także mini skansen kolejki wąskotorowej oraz kapliczka ekumeniczna.
Tropem orlika"- ścieżka usytuowana w sąsiedztwie osady Topiło. Powstała w ramach realizacji projektu „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach „Natura 2000".
Jest ona zlokalizowana w miejscu, które pozwala przedstawić środowisko niezbędne dla rozwoju populacji orlika w Puszczy Białowieskiej oraz jego metody zdobywania pokarmu. Dziesięć przystanków stwarza możliwość poznania relacji między orlikiem, a człowiekiem na przestrzeni dziejów. Tablice zostały opatrzone ciekawymi piktogramami zachęcającymi do poznania tajemnic orlika i Puszczy.

Obejrzeliśmy także niezwykle ciekawe, krótkie amatorskie filmiki o zachowaniu zwierząt puszczy, nagrywane przez pana Wojtka z ukrycia.  Mogliśmy zobaczyć, co późnym wieczorem robią na polanie łosie, jelenie czy wilki.

Spotkanie dostarczyło całej kadrze pedagogicznej cennych informacji i niezwykłych wrażeń. Dziękujemy za możliwość odbycia szkolenia na terenie naszego pompikowego żubrzego przedszkola.

Justyna Karpiuk, Anetta Trusiewicz - Kolinko, Jola Wołkowycka

Zdjęcia przedstawiają kadrę pedagogiczną przedszkola podczas szkolenia specjalistów z Nadleśnictwa w Hajnówce.