Dzień Wody w grupie Lisków. PDF Drukuj Email
środa, 30 marca 2022 18:43, odsłon: 474

22 marca obchodziliśmy Dzień Wody. Z tej okazji w grupie Lisków nie mogło zabraknąć rozmowy o wodzie i  o tym czy jest potrzebna. Dzieci dowiedziały się, że człowiek składa się w dużej mierze z wody, że na Ziemi jest jej bardzo dużo i w związku z tym, zgodnie stwierdziły, że musimy o wodę dbać i ją oszczędzać. Najprostszym sposobem jest przede wszystkim zakręcanie wody podczas mydlenia rąk, co dzieci miały możliwość zaobserwować i bardzo poważnie do tego podeszły, bo kolejne mycie rąk było pod hasłem „myjemy tak, jak nas Pani nauczyła”.

Następnie skupiliśmy się na smaku, zapachu oraz wyglądzie wody, po dodaniu do niej różnych dodatków. Dzieci dodawały do kubeczków mąkę, sól, cukier, sodę, cytrynę, olej oraz płyn do mycia naczyń. Obserwowały co się rozpuściło w wodzie a co nie, czy woda zmieniła kolor a może zapach był inny? Było też dużo odważnych ochotników, którzy chętnie próbowali wody z cytryną bądź z solą. Która woda posmakowała najbardziej? Zdjęcia mówią same za siebie, aczkolwiek dzieci wiedzą że najzdrowsza jest (nie) zwykła woda niegazowana.
Dzieci miały również okazję pobawić się w łowienie rybek, co im bardzo dobrze wychodziło. Na koniec samodzielne wykonały kropelki wody z użyciem farb, talerzyków papierowych oraz drucików kreatywnych. Dzięki narysowanym minkom, kropelki wyglądały jak żywe i patrząc na nie, dzieci będą pamiętać o tym, żeby dbać o wodę i ją oszczędzać.

Aleksandra Bobrowska i Małgorzata Lipnicka-Pleskowicz
zdjęcia: Iwona Boguń-Gawrysiak

Zdjęcia przedstawiają dzieci podczas różnych aktywności, między innymi nauki oszczędzania wody oraz zabawy badawczej, podczas której próbowały, obserwowały oraz wąchały wodę. Ostatnie zdjęcia są pamiątkowymi z wykonaną pracą plastyczną.