Żuberki obchodzą Światowy Dzień Wody. PDF Drukuj Email
niedziela, 27 marca 2022 22:17, odsłon: 437

W takim dniu przypominamy przedszkolakom  o docenianiu  daru natury jakim jest woda. Warto uświadamiać, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Chociaż woda zajmuje ok. 3/4 powierzchni naszej planety, to ponad połowa mieszkańców Ziemi za około 33 lata może zacząć odczuwać skutki niedoboru wody zdatnej do picia. Z problemem niedoboru wody w Polsce borykamy się co roku, szczególnie w rolnictwie i hydrologii. Obejrzeliśmy prezentację „Woda wokół nas”, a później omówiliśmy sposoby oszczędzania wody.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Przede wszystkim najważniejsze jest wypracowanie odpowiednich nawyków domowników i walka z marnotrawieniem czystej wody. Dzieci trafnie odpowiadały na pytania, wspólnie doszły do wniosku, że można brać prysznic zamiast kąpieli, myć naczynia w zmywarce i zakręcać wodę w trakcie szczotkowania zębów. Później przeprowadziliśmy zabawy badawcze, sprawdzając,  które przedmioty potrafią utrzymywać się na powierzchni wody, a które toną. Dzieci na końcu eksperymentu stwierdziły, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie pływają. Z zainteresowaniem farbowały wodę, aby później wykonać wodne stworki.

Iwona Gierasimiuk