Powitanie Wiosny z Marzannami w stylu Eko PDF Drukuj Email
czwartek, 24 marca 2022 23:01, odsłon: 553

Gdy przychodzi wiosna pięknieje świat a uśpiona na czas zimy przyroda budzi się do życia. Zieleń staje się dominującym kolorem a coraz bardziej grzejące słońce robi wszystko by jak najdłużej cieszyć otaczające środowisko. Wiedzą to wszyscy, dzieci i dorośli, mali i duzi, po prostu każdy z nas. 21 marca dzieci ze wszystkich grup spotkały się na placu przedszkolnym by wspólnie zamanifestować nową porę roku – Wiosnę.

Były recytacje i śpiewanie ale przede wszystkim był czas na prezentację Marzann w stylu Eko, których w tym roku szkolnym powstało aż siedem. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie zimowej kukły z wykorzystaniem surowców wtórnych, a żeby i tego nie było mało, należało również wymyślić i stworzyć Marzannę w oparciu o jej dodatkową eko-misję. Jak poradziły sobie nasze grupy przedszkolne? Przeczytajcie i zobaczcie sami:

Grupa Wiewiórek – Marzanna – Strażniczka Ekologii

„Grupa Wiewiórek wykonała makramową Marzannę - strażniczkę ekologii. Makramowa kukiełka dba i pilnuje piękna przyrody. Kocha wszystkie przylatujące ptaszki, kwitnące kwiaty, uśmiechnięte słoneczko i  orzeźwiający deszczyk.”

Grupa Sówek - Marzenka – Marzanna kwiatowa

Nasza Marzanna ma na imię Marzenka. Jest Marzanną kwiatową, ponieważ w tym roku zima skończyła się bardzo wcześnie i biała koszulka oraz szary kapelusik zaczęły okrywać się kwiatkami. Marzenka, żeby zadać szyku odwiedziła ekologicznego fryzjera, który zrobił jej papierowe warkocze, a żeby nie wyglądać na strasznie wychudzoną pożyczyła sianko z żubrzych paśników i upchała je sobie w sukieneczkę. I tak odstrojona przyszła dziś na uroczystość powitania wiosny.

Grupa Lisków – Marzanna – strażniczka porządku.

„Nasza Marzanna to Strażniczka Porządku. Dba o to, aby wszyscy pamiętali o segregacji śmieci i żeby na świecie zawsze panował ład i porządek”.

Grupa Zajączków – Marzanna – Ptasia Panna.

„Grupa Zajączków  wykonała w tym roku Marzannę – Ptasią Pannę. Ręce Marzanny zdobiły  piórka, a gazetową spódnicę – papierowe ptaki, własnoręcznie wykonane przez dzieci. Zajączki dobrze o tym wiedzą, że wiosna nadchodzi wraz z kluczami gęsi i żurawi, klekotem boćków i trelami innych ptaków. A o naszych małych skrzydlatych przyjaciół należy dbać cały rok, by tak pięknie mogły wiosną śpiewać.”

Grupa Sarenek - Marzanna - Leśna Panna

„Nasza Marzanna to leśna panna, zielona dama, która opiekuje się leśną krainą. Jest Marzanną leśną ponieważ kocha las i wszystkie stworzenia w nim mieszkające. Nie mogła się doczekać kiedy śnieg opuści jej wspaniale królestwo, więc założyła piękna koronę z krokusów, oplotła suknię szyszkami, zieloną wstęgą i wyruszyła na powitanie wiosny.”

Grupa Jeżyków – Marzanna – Wodna Panna

„W naszej grupie stworzyliśmy Marzannę, która jest opiekunką wody i całego wodnego środowiska. Sukienkę ma z worka na śmieci, gustowny kapelusz z pojemnika po pieczarkach udekorowanego nakrętkami po wodzie a włosy z trzciny i sznurka. Spódniczkę ma ustrojoną butelkami po wodzie oraz mnóstwem rybek z kartonu i wytłoczek po jajkach. To wyjątkowo zaradna Marzanna wodna, gdyż na wszelki wypadek ma też założone gogle na oczy, które powstały z górnej części butelki po wodzie”.

Grupa Żuberków - Marzanna Ogrodniczka - ogrodów strażniczka.

„Nasza Marzanna to ogrodniczka, na  jej głowie zamiast kapelusza lśni piękna doniczka. Zimę szybko przegoniła, kalosze i rękawiczki w kwiatki założyła. Eko - sukienka, kukurydziane na włosach pasemka, korale z fasoli w ręku polewaczka różowa. Nasza ogrodniczka zawsze gotowa aby Żuberkom pomagać roślinki na parapecie hodować.”

Następnie, aby tradycji stało się zadość, wszystkie grupy wyruszyły wiosennym korowodem w najbliższą okolicę przedszkola by zamanifestować nową porę roku. Jak zwykle słychać było głośne: „precz zimo zła!” przeplatane co chwilę okrzykiem: „witaj wiosno!”.

Czy udała się nam tegoroczna eko – misja? Czy daliśmy radę skutecznie odpędzić mroźną zimę? Na te pytania odpowiedzi szukać będziemy na pewno podczas spacerów, wycieczek a także w czasie wesołych zabaw na naszym placu przedszkolnym.

Serdeczne podziękowania dla pana Szerszunowicza za przygotowanie materiału do konstrukcji Marzann dla wszystkich grup przedszkolnych.

Koordynator: Jola Wołkowycka

Zdjęcia przedstawiają dzieci i panie ze wszystkich grup przedszkolnych, stojące w kole z kukłami Marzanny, na placu przedszkolnym. Kolejne zdjęcia przedstawiaja przemarsz dzieci i pań, para za parą w najbliższej okolicy przedszkola.