Wiosenne eksperymenty z wodą u Sówek. PDF Drukuj Email
czwartek, 24 marca 2022 22:39, odsłon: 425

W minionym tygodniu maluszki z grupy Sówek poznawały procesy pogodowe zachodzące w naturze. Marzec jest dobrym miesiącem do obserwacji zjawisk pogodowych, bo jak głosi przysłowie "w marcu jak w garncu". Jednym z tematów zajęć był deszcz. Najpierw maluszki dowiedziały się że woda w przyrodzie występuje w 3 stanach skupienia. Wodę jako ciecz już znały i masę radości sprawiły  dzieciom badania dotyczące koloru, smaku i zapachu wody. Dzieci próbowały także łapać wodę, co okazuje się nie lada wyczynem.

Wodę pod postacią lodu i śniegu dzieci też już znały, ale zabawa kostkami lodu zawsze jest super zabawą. Największe zdziwienie wywołało u dzieci badanie, które pokazało że woda może mieć też lotny stan skupienia. Chuchanie na zimny słoik to nie tylko ćwiczenie logopedyczne, ale także sposób wykonania doświadczenia. Następnie dzieci dowiedziały się jak powstaje deszcz. W słoiku został pokazany obieg wody w przyrodzie, gdzie jezioro zastąpiła nam gorąca woda z czajnika a wyższe partie atmosfery talerzyk z kostkami lodu. Kolejnym doświadczeniem naszych małych naukowców było badanie jak zachowują się w wodzie różne przedmioty. Dlaczego jedne toną a inne nie. Dużą atrakcją było doświadczenie połączenia dwóch substancji ciekłych: wody i oleju. Mali badacze obserwowali jak zachowuje się olej, gdy wlewa się go do wody. Aby spotęgować efekt doświadczenia wrzuciliśmy do otrzymanej mieszanki musującą tabletkę. Ochów i achów z powodu powstania musującego bąbelkowego płynu było co niemiara. Ostatnim ale chyba najbardziej widowiskowym doświadczeniem było stworzenie cieczy nienewtonowskiej. Z połączenia w odpowiednich proporcjach wody i skrobi powstała ciecz, która za nic ma sobie prawa fizyki. Ściskana zachowuje się jak plastelina, ale wystarczy zostawić ja na chwilkę w spokoju aby rozpłynęła się jak woda. Dzieci były zafascynowane tą masą i po raz kolejny zachwytów było mnóstwo. Tak ekscytujący dzień zakończyło zrobienie pracy plastycznej przy tworzeniu której należało się wykazać silnym dmuchnięciem. Dzieci poradziły sobie z tym doskonale i stworzyły przecudne kałuże w które wkleiły kolorowe kalosze.

Bożena Szokało-Jefimiuk, Katarzyna Culepa

Zdjęcia: Marta Kowalska, Jola Ochryciuk

Początkowe zdjęcia pokazują dzieci w trakcie zabaw badawczych określających 3 stany skupienia wody.  Na kolejnych zdjęciach widzimy dzieci w trakcie wykonywania eksperymentu łączenia wody z olejem. Na dalszych zdjęciach widać przygotowywanie cieczy nienewtonowskiej oraz zabawy sensoryczne tą substancją. Ostatnie zdjęcia pokazują dzieci w trakcie tworzenia pracy plastycznej.