Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Kobieta w oczach dziecka - Kobieta w stylu EKO" oraz podsumowanie cyklu zajęć o tematyce ekologicznej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 marca 2022 22:13, odsłon: 1694

8 marca w naszym przedszkolu to szczególnie wyjątkowy dzień. Nie tylko dla wszystkich pań i dziewczynek ale dla całej społeczności przedszkolnej. Od wielu lat Dzień Kobiet obchodzimy w niezwykły sposób. W tym dniu  przedszkolaki przygotowały dla wszystkich pracowników naszej placówki program artystyczny, który z wielkim zachwytem wszyscy oglądali. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w zeszłym roku zmieniliśmy  program uroczystości. Tym razem podobnie jak w roku ubiegłym to panie przygotowały wyjątkowe zajęcia edukacyjne  mające na celu promocję ekologicznego stylu życia.

W ramach promocji różnorodnych działań ekologicznych w poszczególnych grupach, zgodnie z przygotowaną tematyką zorganizowane zostały konkretne zajęcia dydaktyczne.

Liski wzięły udział w zajęciach promujących dbanie o środowisko. Zainteresowanie dzieci  tym tematem miało pobudzić wszystkich do refleksji. Zachęcić do działań na rzecz ochrony środowiska, a także uświadomić jaki wpływ ma segregacja śmieci na jakość życia ludzi zamieszkujących Ziemię.

Sówki poznały ekologiczne sposoby uprawy roślin oraz dowiedziały się jak naturalnie można użyźnić ziemię. Wykorzystując zdobytą wiedzę na temat ekologicznych upraw założyły własny ogródek.

Wiewiórki  już wiedzą jak w kreatywny sposób wykorzystać materiały wtórne do zrobienia eko - zabawki. Ze skrawków różnobarwnych tkanin powstał wspaniały wąż Kropek. Dzięki zajęciom przedszkolaki  nabrały większej świadomości ekologicznej. Teraz z rozwagą będą segregować materiały wtórne przed wyrzuceniem do śmieci. Wyobraźnia naszych maluchów z pewnością przyczyni się do tego aby powstawało coś z niczego…

Zajączki w ramach promowania ekologicznego stylu życia dowiedziały się , jak oszczędzać wodę , by nie zabrakło jej dla wszystkich ludzi na całym świecie. W trakcie zabaw uczyły się, jak należy myć ręce, by woda z kranu nie ciekła cały czas. Odkryły, że sami mogą zbierać wodę deszczową i wykorzystywać ją do podlewania roślin. Jednak przede wszystkim ustaliły to, jak ważna dla ludzi, zwierząt i roślin jest woda.

Dzieci z grupy Jeżyków poznały historię światła na podstawie obrazków „Od ogniska do żarówki”.  Wzbogaciły również swą wiedzę o tradycyjnych jak i nowoczesnych źródłach energii, sposobach jej wykorzystania a także prostych i efektywnych pomysłach jej oszczędzania zarówno w przedszkolu jak i w domu.

Żuberki wykonały przestrzenny model eko-domu. Dzięki temu dowiedziały się jak dbać o środowisko w codziennym funkcjonowaniu. Poznały sposoby pozyskiwania energii za pomocą baterii fotowoltaicznych. Wiedzą też jak ogrzać dom wykorzystując nowoczesne technologie grzewcze, oraz jak zadbać o ogród korzystając z wody opadowej.

Uroczystość związaną z obchodami Dnia Kobiet rozpoczął występ Jeżyków. Dzieci zaprezentowały  przygotowany program artystyczny. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły w takt walc Szostakowicza. Głównym punktem spotkania było podsumowaniem V edycji konkursu plastycznego "KOBIETA W OCZACH DZIECKA - Kobieta w stylu EKO" pod honorowym patronatem Dyrektora Przedszkola Pani Doroty Eweliny Durzyńskiej. W tym roku tematem przewodnim konkursu była kobieta promująca ekologiczny styl życia. Wszystkie prace konkursowe były bardzo staranne i piękne. Jurorzy przyznali ex aequo miejsce I wszystkim uczestnikom konkursu biorąc pod uwagę ich zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie pracy. Chwilą, na którą wszyscy czekali było  wręczenie nagród i dyplomów przez Panią Wicedyrektor, która pogratulowała uczestnikom życząc kolejnych sukcesów.

Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor za objęcie konkursu patronatem, a także wsparcie w przygotowaniu nagród laureatom. Zaangażowanym Paniom dziękuję za pomoc przy organizacji uroczystości, a wszystkim nauczycielom za zorganizowanie fantastycznych zajęć edukacyjnych. Laureatom konkursu jeszcze raz gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok.

Koordynator działań: Justyna Karpiuk

Zdjęcia: Ela Wołkowycka

Zdjęcia prezentują zajęcia o tematyce ekologicznej we wszystkich grupach przedszkolnych: Wiewiórkach, Sówkach, Liskach, Zajączkach, Jezykach, Sarenkach i Żuberkach. Kolejne zdjęcia przedstawiają uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i rozdanie nagrod ich uczestnikom.