Sówki świętują najsłodszy dzień w roku PDF Drukuj Email
środa, 02 marca 2022 23:49, odsłon: 457

Ostatni czwartek był najsłodszym dniem w tym roku, bowiem by to tłusty czwartek. Dzieci z grupy Sówek miały okazję do poznania i świętowania tego polskiego zwyczaju. Historia tradycji jedzenia pączków jest bardzo długa i też tą opowieścią rozpoczęliśmy zajęcia. Dzieci dowiedziały się, że kiedyś te łakocie nie były przygotowywane na słodko, a przeciwnie – na słono. Następnie wysłuchaliśmy wierszyków o pączkach oraz staropolskich przysłów, próbując wyjaśnić ich znaczenie.

W ten sposób wspólnie ustaliliśmy, że kto w tłusty czwartek zje choć jednego pączka, ten będzie miał szczęście aż do końca roku. Kolejnym etapem tego dnia były zajęcia matematyczne, a polegały one na karmieniu pluszowej maskotki – Kropka pysznymi pączkami. Każde dziecko próbowało swoich sił w tym zadaniu i każdy doskonale sobie poradził. Potem przyszedł czas na najbardziej oczekiwany moment tego dnia – robienie pączków z masy solnej! Dzieci były bardzo szczęśliwe mogąc bawić się w kucharzy i panując etapy swojej pracy, począwszy od ulepienia kształtu słodkiego smakołyku, aż po dekorowanie go lukrem z farby i posypką z cekinów. To był wspaniały dzień pełen zabawy!

Monika Szwarc

Zdjęcia: Jolanta Ochryciuk

Pierwsze zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Sówek w czasie zajęć matematycznych na dywanie. Następne zdjęcia pokazują dzieci w trakcie zajęć plastycznych. Galerię kończy zdjęcie przedstawiające gotowe prace.