Domowe muzykowanie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 czerwca 2020 07:40, odsłon: 628

POMPIKOWE DOMOWE PRZESZKOLE

Czas na muzykowanie!!!  Zapraszam tym razem Państwa do zrobienia  łatwych i szybkich instrumentów. Budując nasze instrumenty wykorzystamy przedmioty, które możemy znaleźć w domach – będą to papierowe tuby, sznurki, taśmy, butelki, kasze, ryż, makarony, kolorowe papierki, naklejki itd. Już tworzenie domowych instrumentów jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu a koncertowanie może przynieść jeszcze więcej dobrej zabawy.

Oto propozycje domowych instrumentów:

Szklanki

Do przygotowania tego instrumentu potrzebne będą:

• szklanki (ważne, żeby były tego samego kształtu)
  • woda
  • barwniki spożywcze lub farby
  • pałeczka od dzwonków lub zwykła łyżeczka

Wykonanie:

Wodę wlewamy do szklanek. Do jednych więcej, do innych mniej. Kiedy uzyskamy odpowiednie dźwięki zabarwiamy wodę w szklankach. I już możemy rozpocząć tworzenie muzyki.

Memo dźwiękowe

Do przygotowania tego instrumentu będą potrzebne:

·       Pojemniczki po jogurtach lub kubeczki plastikowe

·       Do napełnienia ryż, kaszę, sól do kąpieli, orzechy, fasola

Wykonanie:

Napełniamy pojemniczki przygotowanymi produktami. Muszą być po dwa tego samego rodzaju, tak by stworzyły pary o tym samym dźwięku. Pojemniczki dokładnie zaklejamy taśmą. I już możemy rozpoczynać zabawę. Zasady zabawy są identyczne jak dobrze wszystkim znana gra memo.

Marakasy

·       Mała butelka po wodzie

·       Kolorowe koraliki, guziki, kasza itp.

·       Naklejki do dekoracji

Wykonanie:

Napełniamy butelki koralikami lub innymi grzechoczącymi elementami. Wystarczy już tylko ozdobić instrument według własnego pomysłu i można grać.

Fletnia

·       Słomki

Wykonanie:

Słomki przycinamy na różnej długości i układamy od największej do najmniejszej. Całość sklejamy taśmą.

Kij deszczowy

·       Tuba papierowa

·       Gwoździe

·       Fasola lub groch, orzechy

Wykonanie:

Tubę nabijamy dokoła w regularnych odstępach gwoździami, tak by wewnątrz powstał labirynt. Końcówki zabezpieczamy taśmą i tekturką. Do środka wkładamy przygotowane ziarna. Dźwięk powstaje w wyniku obracania tuby.

Bębenek

·       Puszka lub inny pojemniczek

·       Balon

·       Pałeczka

Wykonanie:

Zrobienie bębenka to sprawa bardzo prosta. Na puszkę lub inny pojemniczek nakładamy balonik, przewiązujemy sznureczkiem i gotowe. Stworzone bębenki brzmią delikatnie :)

W czasie zabaw muzycznych i rytmicznych dzieci:

• rozwijają wyczucie rytmu i rozbudzają wrażliwość na różne dźwięki,
  • nabywają umiejętności w zakresie koordynacji słuchowo-ruchowej,
  • wzmacniają spostrzegawczość i rozwijamy orientację przestrzenną,
  • uczą się odpowiednio i szybko  reagować na różne dźwięki i tony,
  • nabywają umiejętności intonacji własnym głosem cicho, głośniej, głośno, wolno, szybciej, bardzo szybko…
  • poznają różne rytmy i staramy się odtwarzać je, wystukując dźwięki na przykład  drewnianymi patyczkami,
  • wyrażają swoją ekspresję artystyczną,
  • pozbywają się nadmiaru energii,
  • doskonale bawią się, a jednocześnie potrafią odpowiednio zaaranżowane spełnić wiele walorów edukacyjnych.

Pozdrawiam Kasia Szerszunowicz