Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Poznawanie świata poprzez dźwięki

piątek, 15 maja 2020 12:17, odsłon: 546

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Poznawanie świata poprzez dźwięki

Bez wątpienia dobry słuch oraz sprawne rozumienie mowy, to kluczowe umiejętności pozwalające na prawidłowy rozwój dzieci. Propozycją wspólnie spędzanego czasu mogę być zabawy inspirowane dźwiękiem, które będą pomocne w doskonaleniu percepcji słuchowej.

1.     „Dźwięki środowiska” - zabawa polega na zwracaniu uwagi dziecka na dźwięki w otoczeniu. Kiedy pojawia się charakterystyczny dźwięk np. dzwoniący telefon, dzwonek do drzwi, można też nastawić budzik zadaniem dziecka jest ustalenie z jakiego przedmiotu wydobywa się konkretny dźwięk dzwonka.

2.     „Ukryty dźwięk”– zadaniem rodzica jest ukrycie zabawki wydającej znajome dziecku dźwięki, kiedy dziecko zainteresuje się dźwiękiem rozpoczynamy wspólne poszukiwania. Na początku to rodzic zaczyna poszukiwanie zabawki: „Może pod stołem? Nie tu jej nie ma. Może pod poduszką? Nie ma. A może stoi na parapecie? „Jest!” Po kilku próbach dziecko powinno orientować się gdzie jest zabawka. Jeśli dziecko rozumie regułę zabawy można zmieniać kryjówki.

3.     Ćwiczenia rytmiczne, odtwarzanie struktur rytmicznych (wyklaskiwanie, wystukiwanie lub wygrywanie określonych układów rytmicznych). Zadaniem rodzica jest wyklaskanie rytmu, które dziecko powinno odtworzyć. Podczas zabawy można wymieniać się z dzieckiem zadaniem, tym samym utrwalając naprzemienność.Do tej zabawy można wykonać instrumenty np.grzechoteki z plastikowych butelek i nasion grochu lub fasoli.

4.     „Wspólne muzykowanie” – słuchanie, śpiewanie ulubionych piosenek z akompaniamentem grzechotek z poprzedniego ćwiczenia.

5.     „ Cicho- głośno”

Do zabawy potrzebujecie  przede wszystkim metalowego, zamykanego pudełeczka

(np. po cukierkach), albo metalowej miseczki z przykryciem.

Przygotować  również trzeba małe przedmioty,  które zmieszczą się do metalowego pudełeczka lub miseczki) różnej maści. Na przykład:

·       ryż

·       makaron

·       wykałaczki

·       waciki

·       patyczki do uszu

·       kostka do gry

·       małe zwierzątko / samochodzik

·       piórko

·       pomponiki

·       koraliki

·       wata

·       kartka papieru (zgnieciona w kulkę)

·       śrubka

I wszystko inne, co tylko przyjdzie Wam do głowy! Im więcej przedmiotów, tym lepsza zabawa!

Usiądźcie wygodnie na podłodze. Rodzic wszystkie przedmioty, które udałosię znaleźć wkłada do małego woreczka albo trzyma przy sobie. Dziecku podaje metalowe pudełeczko (lub miseczkę).

Dziecko bierze z woreczka jeden przedmiot, wkłada go do swojego pojemniczka, zamyka i potrząsa jak grzechotką.

Teraz przyszedł czas na edukację muzyczną – zastanówcie się razem, czy dany przedmiot wydaje dźwięk cichy czy głośny? Gdy już znajdziecie odpowiedź – odłóżcie przedmiot na podłodze. I tak czynności powtarzamy, aż wszystkie przedmioty znajdą swój “cicho-głośny” opis.

6.     „Domowa orkiestra”- zagrajcie w domowej orkiestrze. Niech w rolę waszych instrumentów wcielą się garnki, blaszane kubki, pokrywki, łyżki.

7.     Zachęcamy do skorzystania z gier edukacyjnych udostępnionych na stronie internetowej

Udanej Zabawy!

J. Karpiuk , A. Hałaburda, U. Kiryluk , A. Olszewska, B. Wołodkiewicz, A. Panasiuk - Kaczoch

.