Start RELIGIA PRAWOSŁAWNA Christos Woskresie

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Christos Woskresie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 18:57, odsłon: 48

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Christos Woskresie

Święty Młodzieniec Gabriel - patron dzieci. Powtarzamy słowa modlitwy do św. Gabriela.

 

Rodzice czytają dzieciom.

Dawno temu we wsi Zwierki (mijamy ją jak jedziemy do Białegostoku) urodził się chłopczyk o imieniu Gabriel. Jego mama miała na imię Anastazja a tatuś Piotr. Byli oni rolnikami, to znaczy zajmowali się uprawą ziemi. Rodzice opowiadali dla swojego synka o Panu Bogu, nauczyli go modlitw, często zabierali do cerkwi. Gabriel w cerkwi pilnie przypatrywał się czynnościom jakie wykonuje batiuszka. Lubił też podziwiać cały świat, który stworzył Pan Bóg.

Kiedy chłopczyk skończył 6 lat spotkało go wielkie nieszczęście. Został porwany przez złego pana, który zadał mu wiele cierpień i bólu.

Z powodu upływu krwi Gabriel zmarł, a jego ciało potajemnie pozostawiono na skraju lasu w pobliżu wsi Zwierki. Po odnalezieniu ciała pochowano je na cmentarzu niedaleko wsi. Po trzydziestu latach podczas jednego z pochówków nieumyślnie naruszono jego grób. Okazało się wówczas, że ciało nie uległo rozkładowi. Takie ciała osób świętych i ich cząsteczki nazywamy relikwiami (po słowiańsku moszczy). Z wydarzeniem tym związanych było wiele uzdrowień. Ustała również panująca w okolicy epidemia. Ciało świętego Gabriela przeniesiono do cerkwi w Zwierkach. Mieszkańcy okolicznych wsi często zanosili swoje modlitwy do świętego Gabriela. Bardzo się zasmucili, kiedy po wielu latach w cerkwi wybuchł wielki pożar. Miłościwy Bóg nie zostawił ludzi bez opieki, ciało świętego Gabriela ocalało, jedynie rączka została częściowo opalona. Po kilku latach cudownie zagoiła się i pokryła skórą.

Święty Gabriel drogie dzieci to wasz patron to znaczy opiekuje się wami cały czas. Bardzo się cieszy, gdy pamiętacie o modlitwie, o dobrych uczynkach. Na ikonie w rączce trzyma Święty Krzyż. Niektórzy z was na pewno mają ikonkę świętego Gabriela w swoim domku.

 

Dzieci 6- letnie powtórzcie z rodzicami modlitwę do św. Gabriela ,,Swiatyj muczenicze mładiencze Hawriile moli Boga o nas.’’ Święty męczenniku Gabrielu módl się do Boga za nas.

 

 

W najbliższą niedzielę 3 maja cerkiew czci pamięć św. Gabriela. Wielkie uroczystości będą w Żeńskim Monasterze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Zwierkach.

 

Serdecznie was wszystkich pozdrawiam.

Eugenia Kazimiruk

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information