Start Rok 2010/2011 Dzieci popijają mleczko od krowy i dlatego uśmiech mają odlotowy

Dzieci popijają mleczko od krowy i dlatego uśmiech mają odlotowy
poniedziałek, 11 kwietnia 2011 21:45, odsłon: 1598

0023_miniW przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w grupach dzieci 5, 6 – latków realizowany jest program Ekozespołów. Celem tego programu jest szerzenie wśród dzieci świadomości proekologicznej: oszczędzanie energii elektrycznej i wody, zbieranie makulatury, energoodpadów oraz propagowanie zdrowego stylu żywienia.  „Sery chętnie spożywamy i zdrowe kości mamy”, to hasło przyświecało nam, gdy odwiedziliśmy Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w naszym mieście. W wielkich zbiornikach przechowywane jest mleko dostarczone specjalnymi samochodami od producentów mleka.

Miłe panie, które pracują w mleczarni ubrane na biało, przywitały przedszkolaków w auli, gdzie zapoznaliśmy się z zasadami postępowania w tak specyficznym miejscu jakim jest mleczarnia. Tu dominuje kolor biały oznaka higieny i dbałości o najwyższą jakość. Za nim weszliśmy na halę produkcyjną (panie otrzymały białe fartuchy).

Przedszkolaki poznały cykl produkcji masła, serów twardych czyli żółtych, które nim trafią na półki sklepów przechodzą długą linię produkcyjną (solanki i leżakowanie na specjalnych półkach w chłodni). Nasza mleczarnia specjalizuje się również w produkcji serów białych czyli tzw. twarogu.  Miła „mleczna” wycieczka zakończyła się degustacją produkowanych w OSM Hajnówka serów: żółtego, który dzieci uwielbiają oraz twarogu.

Szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.