Start Rok 2016/2017 W Żubrowym kąciku przyrody

W Żubrowym kąciku przyrody PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 22:02, odsłon: 1357

Gdy przychodzi wiosna, wszystkie przedszkolaki wyjątkowo pracowicie spędzają czas w swoich, grupowych kącikach przyrody. To czas na sianie kwiatów, warzyw, ziół. To również doskonała okazja na zapoznanie się z nowymi gatunkami roślin, sposobów ich uprawy, ich cechami i zaletami lub choćby, porównania zmienności nasion. Stałym elementem przedszkolnego „ogródka” jest cebula, którą dzieci sadzą na różne sposoby: tradycyjnie w ziemi lub dla porównania efektów hodowli, w wodzie.

Codzienna pielęgnacja roślin należy do ulubionych czynności przedszkolaków. Podlewanie i zraszanie to prace, które nie tylko „Żubry lubią najbardziej”…

Prowadzone są też przyrodnicze obserwacje. Dzieci starają się wyciągać samodzielne wnioski, oceniać rozwój poszczególnych roślin. Gdy szczypiorek wychylał się ze skrzynki, wszystkie przedszkolaki stwierdziły, że to najwyższy czas na konsumpcję. Świetnie smakował podczas śniadań z kanapkami lub w obiadowej surówce.

Co się jeszcze wydarzy w naszym kąciku przyrody? Co prawda szczypiorek zjedzony ale kwiaty i zioła nadal rosną… Pną się w górę – jak nasturcja, zagęszczają przestrzeń w doniczce jak bazylia, aromatem przyciaga uwagę koper.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania. Przed nami pikowanie, może sadzenie w gruncie?

Jola Wołkowycka, Anetta Kolinko