Start Rok 2016/2017 Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Niebieski Marsz oraz wycieczka do Białegostoku.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Niebieski Marsz oraz wycieczka do Białegostoku. PDF Drukuj Email
środa, 19 kwietnia 2017 21:57, odsłon: 1610

Grupa Zajączków i  Żuberków wraz z panią Dyrektor Dorotą Durzyńską, 3 kwietnia  po raz kolejny przyłączyła się do  Niebieskiego Marszu  zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Hajnówce. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest okazanie solidarności z osobami z autyzmem, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich problemy w funkcjonowaniu.

Liczne delegacje z kilku hajnowskich instytucji zajmujących się osobami z autyzmem, a także ich rodziny, nauczyciele, uczniowie  hajnowskich szkół i przedszkolaki z niebieskimi balonikami w dłoni ruszyły spod Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego pod Urząd Miasta w Hajnówce. Tam zostały powitane przez organizatorów marszu i władze miasta.
Z ochotą przyłączyliśmy się do obchodów tego dnia, ponieważ do naszego przedszkola również uczęszczają dzieci z autyzmem. W tym roku zaakcentowaliśmy ten dzień w naszym przedszkolu organizując wycieczkę do Białegostoku, w której udział wzięły dzieci z autyzmem oraz  ich koledzy i koleżanki z grupy Zajączków. To był dzień pełen wrażeń.
Rozpoczęliśmy go wizytą w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie obejrzeliśmy wesołe  przedstawienie „ Puszek”, którego bohaterem był sympatyczny zielony krokodyl. Duży krokodyl i duży problem, gdyż panicznie bał się dentysty, a bardzo bolał go ząb. Siedząc na miękkich poduszkach , w pięknej scenerii- kolorowej dżungli, mogliśmy nie tylko obejrzeć spektakl, ale również bawić się, np. szukając kokosanek, czy  odprawiając szamański rytuał odczarowania Puszka. Muzyka reggae do tańca porywała, a urocza opowiastka bardzo się nam podobała. Zajączki dentystę często odwiedzają i sporo kolorowych plomb posiadają. Zakończenie z happy endem, gdyż Puszek ostatecznie trafił do gabinetu stomatologicznego. Mile się rozczarował, bo nic go tam strasznego nie spotkało. Następnie niespodzianka! Udział w  Mistrzostwach  Polski Amatorów w Hokeju na lodzie, które  rozgrywane były  na lodowej tafli. Hokeiści zaprezentowali swoje umiejętności, a nasze przedszkolaki z zapałem  kibicowały siedząc wysoko na trybunach.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był spacer po Parku Zwierzyniec, gdzie odwiedziliśmy zwierzęta leśne i egzotyczne mieszkające w tamtejszym  zoo. Niedźwiedź Grześ i misia Joli zaciekawiły dzieci, a najwięcej oklasków zdobył ryś, który pięknie pozował do zdjęcia. Wrażenie wywarły puchacze, myszołowy oraz łabędź. Pan Puszczyk wnikliwie nas obserwował i porządku pilnował. Najśmieszniejsza okazała się świnka, która wcale a wcale do Pepy nie była podobna. Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie na tarasie widokowym.
Wycieczka  dostarczyła wszechstronnej wiedzy i głębszych przeżyć, bo popartych bezpośrednim doświadczeniem. Przedszkolaki cieszyły się, że przeżyły taką przygodę.    Panie mimo tego, że miały „oczy dookoła głowy” były dumne ze swoich podopiecznych, że potrafią zachować się w różnych miejscach i sytuacjach. Nasza wycieczka była lekcją obserwacji, dostrzegania, patrzenia, mówienia. A najważniejsze, że wspólnie spędzony czas,   zintegrował  uczestników...

Ps. Dziękujemy naszej pani Dyrektor  oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu.

Panie Zajączkowe
foto:  pani Agnieszka