Start Koło muzyczne DZWONECZKI

Koło muzyczne „Dzwoneczki” w języku polskim i białoruskim PDF Drukuj Email
środa, 16 lutego 2011 22:54, odsłon: 15867

03

Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na wszechstronny rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.

Etienne Souriau twierdzi, że „okres przedszkolny ma szczególne znaczenie, ponieważ wrażliwość i uzdolnienia muzyczne dziecka kształtują się wówczas prawie definitywnie”. Podstawową formą aktywności muzycznej dziecka jest ruch przy muzyce. Słuchanie i przeżywanie muzyki w wielu aspektach łączy się z aktywnością ruchową. Ruch jest naturalną dziecięcą potrzebą, która towarzyszy wszystkim zabawom najmłodszych. Ruch przy muzyce jest nie tylko bardzo ważnym środkiem kształcenia dyspozycji muzycznych, lecz także wpływa w zasadniczy sposób na ogólny rozwój dziecka. (...)

Cele programowe:

• rozwój naturalnych zdolności muzycznych dzieci poprzez wzbogacanie ich doświadczeń muzycznych
  • kontakt z kulturą mniejszości białoruskiej
  • kształcenie wyobraźni i wrażliwości estetycznej
  • rozwijanie umiejętności prezentacji wokalnych, tanecznych, gry na instrumentach
  • perkusyjnych
  • angażowanie rodziców w działania na rzecz rozwijania u dzieci zamiłowania do muzyki i -
  • krzewienia kultury mniejszości narodowych

Dokonania:

2006

• II Konkurs Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowych „Śpiewajmy razem”- GRAND PRIX w Przedszkolu Nr 14 z polskim i białoruskim językiem nauczania w Białymstoku –  maj 2006 r.
  • Centralne Eliminacje Piosenki Białoruskiej - II miejsce – 2006 r.
  • Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - I miejsce – 2006 r.
  • Centralny Konkurs Recytatorski pt. „Ojczyste słowo” w języku białoruskim zorganizowanym przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku i Hajnowski Dom Kultury, I miejsce (Ania Nesteruk), II miejsce (Paulina Dymowicz), III miejsce (Gabryś Surel) wyróżnienie (Aleksandra Iwaniuk) – 2006 r.

2007

• Festiwal Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowych – PUCHAR, Białystok 2007 r.
  • Centralne Eliminacje Piosenki Białoruskiej - II miejsce – 2007 r.
  • Centralny Konkurs Recytatorski pt. „Ojczyste słowo” - II miejsce (Ewa Kot), III miejsce (Gabryś Poskrobko) – 2007 r.

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - Wyróżnienie – 2008 r.

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - Wyróżnienie – 2009 r.

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - III miejsce - 2010 r.

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - II miejsce - 2011 r.

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - II miejsce - 2012 r.
  • Konkurs  "Ojczyste słowo" eliminacje rejonowe 6.03.2012 r. (I miejsce - Bartosz Jakoniuk, III miejsce - Magdalenia Gierasimiuk i Dorota Jurczuk)
  • Konkurs " Ojczyste słowo" eliminacje centralne 28.03.2012 r. (I miejsce - Bartosz Jakoniuk, wyróżnienie - Magdalena Gierasimiuk)

• Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną - Wyróżnienie 2013
  • Konkurs  "Ojczyste słowo" eliminacje rejonowe. (I miejsce - Natalia Busłowska i Paweł Aleksiejukl, II miejsce -  Dorota Jurczuk, III miejsce Małgorzata Romaniuk, wyróżnienie Aleksandra Oniszczuk)